Marnia Robinson: Biologie lásky


Jen několik desítek druhů ze čtyři tisíc druhů savců sází svůj život a budoucnost na jednu kartu, na jednoho partnera, na monogamii. I tato část knihy o biologii lásky je velmi zajímavá a ukáže nám chytré triky přírody, které zajistí, že geny se šlechtí k těm nejlepším. Naše uspořádání dané nutností podpory a výchovy, vzájemné závislosti nás podle autorky předurčuje k vnitřním zmatkům.

Budiž, on někdo chce být dobrým milencem, druhý chce být dobrým pečlivým živitelem jedné rodiny a je to tak správně. Jen se musí najít dva stejně založení. Ale ještě hůře se pak v tomto přirozeném vnitřním zmatku a hrůzy z toho, že skončíme jen s jedním, a co když si zrovna vybereme špatně, to stigma se špatně sundává… jeví traumata, která jako děti utrpíme a zajistíme si, že nás to přirozeně táhne k násilným partnerům, sobcům a jinak vadným partiím.  V tuhle chvíli jako čtenář ztrácím pozitivní romantické naladění a cítím se jako ve sklenici, kde klidnou vodu někdo rozvířil. A zklidnění v nedohlednu.

A další části knihy nás provedou procesem té neskutečné vnitřní bolesti a věčného zmatku, který nás doprovází ve chvíli, kdy jsme vůbec neměli stabilní rodinné prostředí. Kdy nevěříme lidem, nemáme víru v budoucnost a vnímáme ji jako těžkou.

Lahůdky našich životů a co s nimi, jsou-li zkažené

Najdete tu celou škálu drobností, které formují náš život často až násilně. Od nehlazení, nemazlení. Věděli jste, že tento návod na nerozmazlování byl šířen letáky v americké společnosti a matky opravdu trpěly pocitem viny, když své děti nenechaly vyplakat? Až po konzumaci porna, závislosti na něm, různých úlev od stresu, různé druhy manipulace rodičovské, partnerské…

Zdá se to bezvýchodné, ale je tady krok dvě, který se knihou správně prolíná. Uvědomění si, že mnoho z toho, co zažíváme, jak se chováme, jsou JEN REAKCE NA TOUHU PŘEŽÍT. Stresové pocity a naše reakce na ně, jsou jen touhou přežít.

„Spíme v oddělených pokojích, večeříme odděleně, jezdíme odděleně na dovolené. Děláme všechno pro to, abychom udrželi naše manželství spokojené. Rodney Dangerfield“I tak může nakonec náš absurdní život vypadat. A nemyslím si, stejně jako autorka, že to je naše chtění. Je to jen nadměrná reakce na přílišný stres.

Krok další, který se též knihou prolíná, je postupné vymaňování se z toho všeho a náprava své biologie nejen lásky, ale i života jako takového.

Jsou malá něžná cvičení všímavosti pro partnery, pro jednotlivce, chcete-li znovu milovat život, napravte si BIOLOGII LÁSKY.

Kniha k tomu dává návod, dává možnost poskládat si logiku svého života, svůj životní příběh procítit, pochopit a najít díky zde uvedenému základní návod.

O autorovi: Marnia Robinson je bývalá firemní právnička, která začala zkoumat starobylá učení o posvátném sexu a vztazích, léčit nesoulad ve vztazích a zabývá se i společně se svým manželem tématy nežádoucích dopadů evoluce na vztahy. Žije v Oregonu.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing, SE, www.synergiepublishing.com, 2023

Oblíbené příspěvky